Zálohuji, zálohuješ, zálohujeme
K čemu je dobré zálohování dat? Máte pocit, že zrovna vy o data nikdy nepřijdete? My vám ukážeme, jak snadné je ztratit osobní data jako jsou fotky z dovolených, dokumenty do práce, videa z rodinných oslav, nebo oblíbenou hudbu. Je několik způsobů, jak lze o data přijít, ať už kvůli selhání techniky, nebo cizím zapříčiněním-takový zloděj může nadělat také paseku. V těchto případech je pak často velmi náročné data zachránit, nicméně průběžné zálohování vám může dát spoustu benefitů.
Co mě může potkat?
V žádném případě vás nechceme strašit, ale je dobré vědět, co vás může eventuálně potkat a proč je tedy dobré provádět zálohu. Člověk nikdy neví… Obecně totiž platí, že pokud víme dopředu, jaká rizika a nástrahy nás mohou potkat, jsme schopni se na ně připravit, nebo je eliminovat úplně. A přesně to je naším cílem při zálohování dat. Práce však nekončí pouze u vytvoření zálohy, nýbrž je potřeba ji také patřičně udržovat ve správné kondici-to pro případ, že bychom ji v budoucnu potřebovali využít.
Hardware vypoví službu
Přiznejme si, kolik z nás si někdy dělalo zálohu na pevný disk (ať už klasický HDD, nebo moderní SSD), flashdisk, DVD anebo dnes již zastaralé CD? Máte představu, jaká je životnost těchto zařízení? Pokud dojde k selhání, ke svým datům se bohužel již nedostanete.
Virus nebo softwarová chyba
Může vás potkat také selhání softwaru. Pokud je chyba někde uvnitř programu, se kterým pracujete, může se celý zhroutit a poškodit data, se kterými aktuálně pracujete, častým případem může být také nežádaný záškodník v podobě nějakého viru.
Uživatelská chyba
Určitě se i vám čas od času stane, že se prostě „ukliknete“ a něco si omylem smažete, přepíšete nebo nenávratně poškodíte. Z našich zkušeností víme, že je toto jedním z nejčastějších důvodů, kdy se firmy rozhodnou pro využití záloh. Jako uživatelskou chybu můžeme mnohdy považovat také stažení viru do počítače, byť nevědomky.
Ztráta nebo krádež některého ze zařízení
Klasické stolní počítače se sice zase tolik nekradou, nicméně o to větší riziko je v případě notebooků, stejně jako u malých přenosných médií jako jsou USB flashdisky či externí pevné disky. Určitě je lepší zachránit alespoň data, když už ne zařízení, co říkáte?
Přírodní živly a katastrofy
V našich končinách se sice jedná o extrémní scénář, ale i ten může nastat-vzpomeňte si na povodně z roku 1997 nebo 2002. V tomto případě můžete přijít nejen o počítače, ale také o zařízení, na kterých máte uložené zálohy.
Jak se tomu dá předejít?
V této oblasti jsme schopni vám nabídnout pomocnou ruku. Než se pustíme do samotné realizace, je pro nás důležité se seznámit s vaší firmou. Pokud víme, jakým způsobem pracujete a jaká data pořizujete a schraňujete, je pro nás jednodušší vám navrhnout optimální řešení. Přece jen je rozdíl, zda jste firma nebo domácnost. Takový výpadek ve firmě může způsobit i několikamiliónovou škodu a tím pádem ztrátu. Neznáme nikoho, kdo by chtěl něco podobného zažít na vlastní kůži.
Kolik dat potřebujete skutečně uchovat?
Před samotným zálohováním doporučujeme zvážit, co skutečně potřebujete zálohovat. Ne vše je totiž potřeba zálohovat. Zpravidla se jedná o pracovní či soukromé dokumenty, fotky pořízené na telefon či „obyčejný“ digitální fotoaparát. V tomto případě nám bude stačit prostor řádově několik gigabajtů.
Pokud se však věnujete například profesionálnímu focení či stříhání videí, budeme potřebovat podstatně větší prostor-zde už musíme volit jinou variantu pro zálohování.
Potřebujete data obnovit rychlostí blesku?
Jedná-li se o internetovou zálohu, může obnova trvat i několik hodin, vše se odvíjí od velikosti dat a také rychlosti vašeho připojení. I tak je dnes cloudové zálohování velmi populární.
A když potřebujeme rychlou obnovu ze zálohy, musíme vymyslet elegantní a pohodlné řešení. V tomto případě je ideální, když máte k dispozici také záložní stroj.
Uchováváte citlivá data a údaje?
Pro společnosti, jež pracují s osobními údaji svých klientů (jako příklad si můžeme uvést banky), je velkým rizikem zneužití třetí stranou. Což je samozřejmě nežádoucí činnost. V těchto případech se musíme podívat na zálohování, které bude šifrované a také zabezpečené vhodným způsobem.
Manuální vs. Automatické zálohování
Z našich letitých zkušeností doporučujeme a preferujeme určitě automatické zálohy. Pokud bychom to zjednodušili, zálohování jednou nastavíme a poté se již o nic nemusíme starat. Náš zásah je potřebný jen minimálně.
Pokud se rozhodnete, že budete dělat zálohy manuálně, pamatujte, že to nese mnohá úskalí. Největším problémem je prokrastinování tak dlouho, až k vytvoření zálohy vůbec nedojde. Tuto skutečnost zjistíte mnohdy až ve fázi, kdy zálohu potřebujete skutečně využít.
Komentáře jsou uzavřeny