
- Každý ze členských států musí určit nezávislého vydavatele unikátních identifikátorů, který má 2 důležité úkoly (v ČR je to STC – Státní tiskárna cenin).
- Určený vydavatel identifikátorů musí generovat unikátní identifikátory, které jsou složeny z číslic, anebo z písmen, a to pro jednotková balení jako jsou krabičky, ale také v případech skupinových balení, pokud to hospodářské subjekty vyžadují. Samotné výrobky musí být označeny unikátními identifikátory nejpozději do 6 měsíců.
- Vydavatel identifikátorů je zodpovědný za vydávání identifikačních kódů pro veškeré hospodářské subjekty, zařízení a stroje. To slouží především k snadné identifikaci v rámci systému. Identifikační kódy jsou nezbytné, aby bylo možné požádat o unikátní identifikátory. Identifikační kódy jsou nezbytné při odesílání logistických a transakčních informací do systému úložišť.
- Každý výrobce a dovozce má povinnost uzavřít smlouvu s poskytovatelem datového úložiště za účelem uchovávání dat systému sledovatelnosti (Track&Trace), což je tzv. primární úložiště. Určená komise bude posuzovat každou navrhovanou smlouvu, přičemž se bude zabývat vhodností všech navrhovaných poskytovatelů. Velký důraz bude kladen na nezávislost poskytovatelů, ale také jejich technické schopnosti – poté budou poskytovatelé buď schváleni, nebo zamítnuti. V případě, že komise neodpoví do 3 měsíců, je považován návrh na poskytovatele za schválený.
- V momentě, kdy budou vybrání a schváleni poskytovatelé primárních úložišť, dojde k výběru poskytovatelů sekundárních úložišť – za tento výběr bude zodpovědná komise. Sekundární úložiště bude schraňovat veškeré údaje systému Track&Trace (včetně dat z primárních úložišť), zároveň bude zodpovědné za zajištění přístupu pro úřady členských států k patřičným datovým souborům. Celý systém úložišť umožní úřadům dohled a kontrolu nad pohybem veškerých tabákových výrobků.
- Jakmile budou dokončeny výše uvedené fáze, dojde k finálnímu formování systému tak, aby byl použitelný v praxi. Tabákové výrobky, kterých se týká směrnice již od letošního roku 2019, budou označovány pomocí unikátních identifikátorů – jejich pohyb pak bude skenován a zaznamenáván v rámci dodavatelského řetězce od 20. května 2019.
ZŘÍZENÍ SYSTÉMU ÚLOŽIŠŤ
- datum a místo výroby
- výrobní údaje – použitý stroj, směna či čas výroby
- popis výrobního postupu
- zamýšlený trh maloobchodního prodeje
- zamýšlená trasa přepravy
Tento unikátní identifikátor umožní úřadům sledovat veškeré posuny v dodavatelském řetězci tabákových výrobků, a to od výroby až po prvního maloobchodního prodejce.
- Celý proces zaznamenávání pohybů tabákových výrobků je nutné posudit, případně připravit na zavedení v souladu s předpisy EU (může se jednat např. o převzetí výrobků,odesílání výrobků dalsím hospodářským subjektům, vytvoření nových postupů při expedici apod.)
- Použití unikátního identifikátoru u skupinových balení a pohybu takových balení. Unikátní identifikátor na úrovni skupinových balení si můžete vyžádat od vydavatele těchto identifikátorů, případně je může generovat sám hospodářský subjekt.
- Veškeré potřebné údaje týkající se skupinových balení tabákových výrobků a jejich pohybu, budou muset být odesílány do systému úložišť – prostřednictvím routeru.
- Každé zařízení (ten, kdo drží zásoby) – včetně maloobchodních prodejců, bude mít povinnost vlastnit identifikační kód zařízení, který bude využitý při generování kódů na úrovni skupinových balení, nebo odeslání či převzetí tabákových výrobků během skenování.
- Každý hospodářský subjekt předcházející prvního maloobchodního prodejce, musí mít připraveno nařízení, aby byl schopen tabákové výrobky skenovat a následně předávat údaje do systému úložišť. To vše musí probíhat v souladu se záasadami směrnice EU o tabákových výrobcích.
Hospodářské subjekty se taktéž mohou rozhodnout připravit vlastní řešení, eventuálně modernizovat stávající systémy tak, aby vyhověly požadavkům směrnice EU o tabákových výrobcích.
Co se týká hardwaru a technických požadavků směrnice, kritéria splní pouze omezená skupina zařízení, je tak pravděpodobné, že stávající hardware nebude vyhovovat technickým požadavkům nebo bude mít potíže s kompatibilitou.
Každý hospodářský subjekt nese zodpovědnost za výběr vhodných dodavatelů, a také za přizpůsobení svých logistických systémů tak, aby byly v souladu se směrnicí EU o tabákových výrobcích a jejich prováděcích nařízení.
Dekódovací parametry sestavily společnosti BAT, JTI, ITG a PMI – ty představují otevřenou a volně použitelnou normu pro kohokoliv.Samotná normalizace kódování mezi jednotlivými výrobci podstatně zjednodušuje dekódování informací, v neposlední řadě pak zvyšuje použitelnost jediného řešení.
- Článek 14 popisuje, jakým způsobem se má postupovat při podávání žádosti o identifikační kód hospodářského subjektu
- Článek 15 popisuje, jak postupovat při vydávání a registraci identifikačního kódu hospodářského subjektu
- Článek 16 popisuje, jaký je postup při podávání žádosti o identifikační k´éd zařízení
- Článek 17 popisuje, jakým způsobem se má postupovat při vydávání a registraci identifikačního kódu zařízení
Upřesňující informace jsou v každém konkrétním článku. Chcete-li si zobrazit úřední věstník, klikněte sem, následně si vyberte příslušný jazyk.
Komentáře jsou uzavřeny